تبلیغات

ali-http://ali-kazemi.mihanblog.com/علی کاظمی

عاشق امام سید علی خامنه ای - برشی از شکاف ایدئولوژیک هاشمی رفسنجانی با امام خمینی و رهبر معظم انقلاب
 
عاشق امام سید علی خامنه ای
بسم الله الرحمن الرحیم
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی کاظمی
نویسندگان
                     اصرار هاشمی بر اختلاف نظر با امام و رهبری:

بهار عربی، بیداری انسانی، مبارزه با بی عدالتی های اقتصادی، تحولات منطقه ای، اصلاحات بجای انقلاب و ... واژگانی است که این روزها در برابر اصرار ولی و سرپرست جامعه مسلمین بر واژه و مفهوم عمیق "بیداری اسلامی" از سوی برخی اصحاب دیرین انقلاب صادر می گردد. در این میان اکبر هاشمی رفسنجانی نهم خرداد ماه در همایش "تحولات خاورمیانه و آینده نظم منطقه‌ای" بیان داشته است: نباید بر روی اسم این تحولات زیاد پافشاری کرد. بیداری اسلامی، بهار دنیای عرب یا انقلاب‌های مردمی هر اسمی که داشته باشد مبارک است.
پس از سه دهه از شکل گیری و تثبیت انقلاب اسلامی در ایران که منجر به تاسیس گفتمانی جهانی با آرمان های اسلامی و عدالتخواهانه گردید، ناگهان چشم جهانیان خیره به خروشی عظیم در برخی ملت ها گردید. خیزشی عظیم در ملتهای مسلمان منطقه و برخی کشورهای آفریقایی و بدنبال آن پیدایش موج گسترده اعتراضات در کشورهای اروپائی و کشیده شدن این امواج سهمگین که توجه رسانه های دنیا را به خود معطوف ساخته بود، به قلب تمدن مادی و سرمایه داری دنیا در ایالات متحده آمریکا با عنوان جنبش تسخیر وال استریت یا 99درصدی ها، تحلیل ها و اظهارات گوناگونی از سوی کارشناسان، اندیشمندان و دولتمردان و رهبران سیاسی در دنیا صورت گرفت.بی تردید می توان گفت پایه و اساس خروش ملت های مسلمان و آزاده بر ظلم و استکبار دیکتاتورهای دست نشانده دولت های غربی را باید در گفتمان بنیانگذار انقلاب جهانی اسلامی امام خمینی (ره) و پس از آن در  مدیریت یداللهی رهبری معظم انقلاب اسلامی ، امام خامنه ای جستجو کرد. گفتمانی که به دنبال درگیری تمدنی حق و باطل بود و در این باره فرمود: جنگ ما جنگ عقیده است، و جغرافیا و مرز نمى شناسد.  و ما باید در جنگ اعتقادى مان بسیج بزرگ سربازان اسلام را در جهان به راه اندازیم.

در این میان برخی اصحاب خسته و یا از نفس افتاده انقلاب اسلامی در پیچ و خم گذرگاه های حساس و سرنوشت ساز امت اسلامی با برخی اظهارات نسنجیده و یا بعضاً بر اساس شکاف های ایدئولوژیک ایجاد شده با گفتمان اصیل انقلاب اسلامی، سعی در ایجاد انحراف در مسیر اصلی امت اسلامی که به تعبیر امام راحل منجر به ظهور حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا له الفداه خواهد گردید، نمایند.

همان بیگانگان با الفبای مبارزه که در معرکه جنگ تحمیلی در نیافتند که مبارزه با رفاه طلبی سازگار نیست و امام در این جنگ حق و باطل، استضعاف و استكبار و جنگ پابرهنه ها و مرفهین، هدفی را جز صدور انقلاب به خارج از مرزهای جغرافیایی و بیداری ملت های مسلمان  و آزادگان جهان دنبال نمی کند، جام شوکران را به امام امت نوشاندند.

بهار عربی، بیداری انسانی، مبارزه با بی عدالتی های اقتصادی، تحولات منطقه ای، اصلاحات بجای انقلاب و ... واژگانی است که این روزها در برابر اصرار ولی و سرپرست جامعه مسلمین بر واژه و مفهوم عمیق "بیداری اسلامی" از سوی برخی اصحاب دیرین انقلاب صادر می گردد.

در این میان اکبر هاشمی رفسنجانی سه شنبه نهم خرداد ماه در همایشی با عنوان "تحولات خاورمیانه و آینده نظم منطقه‌ای" در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، تحولات منطقه اسلامی و آفریقایی را تحولات بسیار مهمی در عصر حاضر دانسته و افزوده است: می‌توان با اطمینان پیش بینی کرد که این تحول در دراز مدت برای منطقه و دنیا بسیار مفید خواهد بود.

وی در ادامه علی­رغم تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اسلامی بودن و ضد استکباری بودن انقلاب­های منطقه، افزوده است: نباید بر روی اسم این تحولات زیاد پافشاری کرد. بیداری اسلامی، بهار دنیای عرب یا انقلاب‌های مردمی هر اسمی که داشته باشد مبارک است.

هاشمی رفسنجانی در تصریح سخنان خود می گوید: نکته مشترک دیگر بین همه این کشورها این است که احزاب نیرومند در آنها شکل نمی‌گیرد. ممکن است حزب دولتی مانند رستاخیز وجود داشته باشد اما نقطه ضعف همه کشورهای جهان سوم این است که اجازه نمی‌دهند احزاب در آنها شکل بگیرند. اگر احزاب در این دولت‌ها شکل می‌گرفت و مردم وارد صحنه می‌شدند و اصلاحات به وجود می‌آمد دیگر انقلابی صورت نمی‌گرفت. در این شرایط نیروهای سیاسی و فرهیخته عمیقاً ناراضی هستند که به بازی گرفته می‌شوند.

وی در پایان ابراز می دارد: اگر در مسیر درست به حضور نیروهای سالک، خیرخواه و باسواد به صورت NGOها و احزاب بزرگ اجازه فعالیت داده می شد دیگر نیازی به انقلاب نبود. اصلاحات مفیدتر از انقلاب جامعه را به سمت درستی حرکت می‌دهد.

به منظور تبیین شکاف های نظری جناب آقای هاشی رفسنجانی با اندیشه های والای امام امت و رهبری معظم، در ادامه به بیان برخی از فرمایشات امام و رهبری در این باره می پردازیم:

حضرت امام در پیام حضرت امام خمینی )ره) به مناسبت پذیرش قطعنامه 598 در تبیین اصول مبارزه با جهانخواران و مستکبران می فرمایند: ملت عزیز ما كه مبارزان حقیقى و راستین ارزش هاى اسلامى هستند، به خوبى دریافته اند كه مبارزه با رفاه طلبى سازگار نیست، و آنها كه تصور مى كنند مبارزه در راه استقلال و آزادى مستضعفین و محرومان جهان با سرمایه دارى و رفاه طلبى منافات ندارد با الفباى مبارزه بیگانه اند. و آنهایى هم كه تصور مى كنند سرمایه داران و مرفهان بى درد با نصیحت و پند و اندرز متنبه مى شوند و به مبارزان راه آزادى پیوسته و یا به آنان كمك مى كنند آب در هاون مى كوبند.

حضرت امام نباید در تعیین هدف اصلی انقلاب اسلامی می فرماییند: شهادت را تا این اندازه به سقوط بكشانیم كه بگوییم در عوض شهادت فرزندان اسلام تنها خرمشهر و یا شهرهاى دیگر آزاد شد. تمامى اینها خیالات باطل ملی گراهاست. ما هدفمان بالاتر از آن است .ملی گراها تصور نمودند ما هدفمان پیاده كردن اهداف بین الملل اسلامى در جهان فقر و گرسنگى است. ما مى گوییم تا شرك و كفر هست، مبارزه هست. و تا مبارزه هست، ما هستیم. ما بر سر شهر و مملكت با كسى دعوا نداریم. ما تصمیم داریم پرچم لا اله الا اللّه را بر قلل رفیع كرامت و بزرگوارى به اهتزاز درآوریم.

رهبر کبیر انقلاب اسلامی در هشداری جدی به ملت های مسلمان و آزاده درباره عدم امکان اصلاح جهانخواران و مستکبران عالم و اجتناب ناپذیری درگیری تمدنی اسلام با کفر می فرمایند: و حال آنكه این وظیفه اولیه ما و انقلاب اسلامى ماست كه در سراسر جهان صدا زنیم كه اى خواب رفتگان! اى غفلتزدگان! بیدار شوید و به اطراف خود نگاه كنید كه در كنار لانه هاى گرگ منزل گرفته اید. برخیزید كه اینجا جاى خواب نیست! و نیز فریاد كشیم سریعا قیام كنید كه جهان ایمن از صیاد نیست! امریكا و شوروى در كمین نشسته اند، و تا نابودى كاملتان از شما دست بر نخواهند داشت. راستى اگر بسیج جهانى مسلمین تشكیل شده بود، كسى جرات اینهمه جسارت و شرارت را با فرزندان معنوى رسول اللّه - صلى اللّه علیه و آله و سلم – داشت؟

حضرت امام خمینی نسبت به ضررورت تشکیل بسیج جهانی مستضعفین و ایجاد شبکه مقاومت در سراسر دنیا با نام و نشان اسلامی و انقلابی می افزایند: ما باید خود را آماده كنیم تا در برابر جبهه متحد شرق و غرب، جبهه قدرتمند اسلامى-انسانى با همان نام و نشان اسلام و انقلاب ما تشكیل شود، و آقایى و سرورى محرومین و پابرهنگان جهان جشن گرفته شود. مطمئن باشید قدرتهاى شرق و غرب همان مظاهر بى محتواى دنیاى مادى اند كه در برابر خلود و جاودانگى دنیاى ارزشهاى معنوى قابل ذكر نمى باشند. من به صراحت اعلام مى كنم كه جمهورى اسلامى ایران با تمام وجود براى احیاى هویت اسلامى مسلمانان در سراسر جهان سرمایه گذارى مى كند. و دلیلى هم ندارد كه مسلمانان جهان را به پیروى از اصول تصاحب قدرت در جهان دعوت نكند و جلوى جاه طلبى و فزونطلبى صاحبان قدرت و پول و فریب را نگیرد.

جنگ ما جنگ عقیده است، و جغرافیا و مرز نمى شناسد. و ما باید در جنگ اعتقادى مان بسیج بزرگ سربازان اسلام را در جهان به راه اندازیم. انشاءاللّه ملت بزرگ ایران با پشتیبانى مادى و معنوى خود از انقلاب، سختی هاى جنگ را به شیرینى شكست دشمنان خدا در دنیا جبران مى كند. و چه شیرینى بالاتر از اینكه ملت بزرگ ایران مثل یك صاعقه بر سر امریكا فرود آمده است.

امام خمینی در تبیین روش های نرم مبارزه می افزایند: ما مظلومین همیشه تاریخ، محرومان و پابرهنگانیم. ما غیر از خدا كسى را نداریم. و اگر هزار بار قطعه قطعه شویم، دست از مبارزه با ظالم بر نمى داریم. جمهورى اسلامى ایران از مسلمانان آزاده جهان كه على رغم اختناق سیاسى حاكم بر آنها با ترتیب كنفرانس ها و مصاحبه ها و سخنرانی ها پرده از اسرار جنایتبار امریكا و آل سعود برداشتند و مظلومیت ما را به دنیا نشان دادند تشكر مى نماید.

همچنین ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله خامنه ای در سخنان مهم و اثر بخش خود در افتتاحیه اولین اجلاس بین ‌المللی بیداری اسلامی در شهریور ماه 1390 در تهران درباره اسلامی بودن انقلاب ها و خیزش های ملت های مسلمان می فرمایند:

آنچه ما را در اینجا گرد آورده، بیدارى اسلامى است؛ یعنى حالت برانگیختگى و آگاهى‌اى در امت اسلامى كه اكنون به تحولى بزرگ در میان ملت‌هاى این منطقه انجامیده و قیام‌ها و انقلاب‌هائى را پدید آورده كه هرگز در محاسبه‌ شیاطین مسلط منطقه‌اى و بین‌المللى نمى‌گنجید؛ خیزش‌هاى عظیمى كه حصارهاى استبداد و استكبار را ویران و قواى نگهبان آنها را مغلوب و مقهور ساخته است.

ایشان در تبیین چگونگی بوجو آمدن تحولات بزرگ منطقه می فرمایند: شك نیست كه تحولات بزرگ اجتماعى، همواره متكى به پشتوانه‌هاى تاریخى و تمدنى و محصول تراكم معرفت‌ها و تجربه‌ها است. در صدوپنجاه سال اخیر حضور شخصیت‌هاى فكرى و جهادى بزرگ جریان‌ساز اسلامى در مصر و عراق و ایران و هند و كشورهاى دیگرى از آسیا و آفریقا، پیش‌زمینه‌هاى وضع كنونى دنیاى اسلامند.

به نظر من مهم‌ترین عنصر در این انقلاب‌ها، حضور واقعى و عمومى مردم در میدان عمل و صحنه‌ى مبارزه و جهاد است، نه فقط با دل و خواست و ایمانشان، بلكه علاوه بر آن، با جسم و تنشان. فاصله‌ى عمیقى است میان چنین حضورى با قیامى كه به وسیله‌ى یك جمع نظامى یا حتى یك گروه مبارز مسلح در برابر چشمان بى‌تفاوت مردم یا حتى مورد رضایت آنان انجام می‌گیرد.

امام خامنه ای در باره نقش احزاب و NGO ها در پیدایش و ادامه انقلاب های منطقه می افزایند: در چنین انقلابهائى، اصول و ارزشها و هدفها، نه در مانیفستهاى پیش‌ساخته‌ى گروهها و حزبها، بلكه در ذهن و دل و خواست آحاد مردمِ حاضر در صحنه، نگاشته و در قالب شعارها و رفتارهاى آنان اعلام و تثبیت میشود.

مقام معظم رهری شاخص های تشخیص حرکت اصیل اسلامی در کشورها را اینگونه تبیین می نمایند: با این محاسبه به روشنى میتوان تشخیص داد كه اصول انقلاب هاى كنونى منطقه، مصر و دیگر كشورها، در درجه‌ى اول اینها است:

احیاء و تجدید عزت و كرامت ملى كه در طول زمان با دیكتاتورى حاكمان فاسد و با سلطه‌ى سیاسى آمریكا و غرب، در هم شكسته و پایمال شده است.

برافراشتن پرچم اسلام كه عقیده‌ى عمیق و دلبستگى دیرین مردم است و برخوردارى از امنیت روانى و عدالت و پیشرفت و شكوفائى‌اى كه جز در سایه‌ى شریعت اسلامى به دست نخواهد آمد.

ایستادگى در برابر نفوذ و سلطه‌ى آمریكا و اروپا كه در طول دو قرن بیشترین لطمه و خسارت و تحقیر را بر مردم این كشورها وارد آورده‌اند.

مبارزه با رژیم غاصب و دولت جعلى صهیونیست كه استعمار چون خنجرى در پهلوى كشورهاى منطقه فرو برده و وسیله‌اى براى ادامه‌ى سلطه‌ى اهریمنى خود ساخته و ملتى را از سرزمین تاریخى خود بیرون رانده است.

ایشان درباره انکار واقعیت بیداری اسلامی می فرمایند: بى‌شك این حقیقت كه انقلاب هاى منطقه متكى به این اصول و خواستار تحقق آنها است، مورد پسند آمریكا و غرب و صهیونیسم نیست و آنها همه‌ى تلاش خود را به كار میبرند تا آن را انكار كنند، ولى واقعیت با انكار آن دگرگون نمیشود.

در پایان نصیحت امام امت به مسئولینی که در ردای روحانیت مشغول به خدمت به نظام اسلامی و ملت شریف ایران هستند را یادآرو می شود: هیچ چیزى به زشتى دنیاگرایى روحانیت نیست. و هیچ وسیله اى هم نمى تواند بدتر از دنیاگرایى، روحانیت را آلوده كند ... در این شرایط حساس و سرنوشتسازى كه روحانیت در مصدر امور كشور است و خطر سوءاستفاده دیگران از منزلت روحانیون متصور است، باید بشدت مواظب حركات خود بود  …البته آن چیزى كه روحانیون هرگز نباید از آن عدول كنند و نباید با تبلیغات دیگران از میدان به در روند حمایت از محرومین و پا برهنه هاست، چرا كه هر كسى از آن عدول كند از عدالت اجتماعى اسلام عدول كرده است. ما باید تحت هر شرایطى خود را عهده دار این مسئولیت بزرگ بدانیم و در تحقق آن اگر كوتاهى بنماییم، خیانت به اسلام و مسلمین كرده ایم.

نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها : امام خمینی، امام خامنه ای، هاشمی رفسنجانی، اختلاف نظر، بهار عربی،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

فال حافظ


ابزار وب
abzareweb
ابزار وب
روزشمار فاطمیه